سرور مجازی چیست و به چه دردی میخوره و چه کاربردی دارهسرور مجازی چیست

به کمک مجازی سازهایی مثل Vmware که بلوسرور (Blueserver) نیز از این مجازی ساز استفاده میکند، سرورهای اختصاصی را به کمک این نرم افزار، مجازی سازی میکنند و سرور اختصاصی را از نظر منابع فیزیکی مثل فضای HDD ، Ram ، Cpu بخش بندی میکنند. به عنوان مثل شرکت یک سرور اختصاصی با 16 GB رم و سایر منابع فیزیکی تهیه میکنه و قادر هست 8 عدد سرور مجازی با 2GB ram ارایه بده.

هر سرور مجازی ایجاد شده دارای یک IP اختصاصی هست. از سرور مجازی ها میتوان همانند یک سیستم شخصی استفاده کرد. بدلیل منابع بالا و قدرتی که سرور مجازی داره، بهترین گزینه برای سایت های پربازدید هست، در واقع سایت های پربازدیدی که بدلیل مصرف بالای منابع سخت افزاری و افزایش بازدید قادر به میزبانی در هاست های اشتراکی نیستند، باید از سرور مجازی استفاده کنند. سرور مجازی هایی که بلوسرور ارایه میکند سرعت بالایی به دانلود و آپلود فایل ها دارند.

در سرور مجازی میتوان انواع سیستم عامل هایی مثل ویندوز و لینوکس را نصب کرد و با نصب انواع پنل مثل cpanel و directadmin در سیستم عامل لینوکس، میتوان سایت ها را برای میزبانی آماده کرد. در هاست های اشتراکی اگر سایت شما نیازمند توابع و ماژول های خاصی برای اجرا باشد، امکان فعال سازی هر چیزی که نیاز دارید در هاست های اشتراکی ممکن نیست و همچنین دسترسی کامل به سرور ندارید، اما در سرور مجازی مدیر سرور میتونه هر برنامه و توابعی که نیاز داشته باشه را در سرور نصب و مدیریت کنه و همچنین دسترسی کامل به سرور و root خواهد داشت.

مشاهده پلن های سرور مجازی:

سرور مجازی VPS یک نوع میزبانی وب خصوصی، بسیار امن و مقیاس پذیر است. به طور کلی، کاربرانی که توان خرید سرور اختصاصی را ندارند اما مقیاس پذیری، قابلیت اطمینان، امنیت و منابع پشتیبان بیشتری از سرور مشترک دارند، سرور VPS را انتخاب می کنند.

vps چیست و به چه دردی میخوره

VPS یا سرور مجازی، یک سیستم عامل مجازی است که در سرور مادر قرار دارد و از فناوری مجازی سازی برای ارائه منابع اختصاصی به دیگر سرورهای مجازی استفاده می کند. محیط میزبانی VPS شبیه سازی شده بر روی سرور یا خوشه ای (کلاستر) از سرورها ایجاد می شود. VPS بسیاری از ویژگی های یک سرور فیزیکی را با فرآیندها و عملکردهای مشابه ارایه میدهد، اگرچه سرور مجازی مانند یک سرور فیزیکی عمل می کند، اما در واقع یک نرم افزار است که از سخت افزار اختصاصی تقلید می کند.

 

VPS برای چه مواردی استفاده می شود

VPS معمولاً برای حجم کاری کوچکتر که نیاز به عملکرد ثابت دارد استفاده می شود. مشاغل ممکن است از VPS برای موارد زیر استفاده کنند:

 • میزبانی 1 تا 10 وب سایت
  ذخیره سازی پرونده های شرکت و مشتریان به نحوی که در هر نقطه از جهان قابل دسترسی باشد
  میزبانی وب سرورها ایمیل
  میزبانی پایگاه های داده
  میزبانی cPanel یا Plesk
  ایجاد و ارائه خدمات مبتنی بر ابر

می توانید از VPS برای هر کاریکه برای سرور اختصاصی استفاده می کنید استفاده کنید اگر نیازی به یک سرور اختصاصی ندارید، VPS انتخاب مقرون به صرفه تری است زیرا فقط هزینه آنچه نیاز دارید را پرداخت خواهید کرد.

آیا میزبانی VPS ایمن و امن است

بله، میزبانی VPS امن است. امنیت VPS از جداسازی سرورمجازی های دیگر سرور ناشی می شود. در مقایسه با میزبانی هاست اشتراکی، جایی که محیط ها منابع یکسان و فضای قابل دسترس و اشتراکی بین هر است وجود دارد و می توانند تحت تأثیر آسیب پذیری های یکدیگر قرار گیرند. اما در محیط VPS هر سرور کاربر جدا شده و محافظت می شود.

 

 

IaaS – PaaS – SaaS چیست


< <