IaaS – PaaS – SaaS چیست3 مدل سرویس ابری برنامه های کاربردی مبتنی بر ابر وجود دارد :

نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) Software as a Service
پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS) Platform as a Service
زیرساخت به عنوان یک سرویس (IaaS) Infrastructure as a Service

 

پلتفرم ابری چیست

 

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی مدرن برای دسترسی به داده ها بصورت آنلاین به جای دسترسی به هارد دیسک لوکال است. رایانش ابری سریع، ایمن، مقرون به صرفه و کارآمدتر از سیستم های ذخیره سازی سنتی است. این روزها از رایش ابری در بخش های مختلف استفاده میشود. با خرید vps بلوسرور، از سرور مجازی آلمان، vps آمریکا که دارای ویژگی رایانش ابری هستند میتوانید استفاده کنید.

با استفاده از فضای ابری، شما دیگر به سخت افزار وابسته نیستید و به داده های خود در هر جایی میتوانید دسترسی داشته باشید. از آنجایی که داده های شما در فضای ابری قرار دارند، همیشه در دسترس شما هستند. کسب و کارها دیگر مجبور نیستند به لطف محاسبات ابری روی سخت افزارهای سنگین سرمایه گذاری کنند، بلکه فقط هزینه فضای اضافی و مقیاس و فقط در همون حد که پردازش دارند را پرداخت می کنند و به اندازه نیاز خود استفاده میکنند.

 

IaaS چیست

زیرساخت های ابری را فراهم می کند
منابع محاسباتی را فراهم می کند
پرداخت هزینه ها این زیرساخت ها فقط به اندازه استفاده ای است که دارید

سرویس های زیر بر مبنای Iaas هستند :

Amazon Web Services (AWS)
Google Compute Engine (GCE)
Microsoft Azure
DigitalOcean

 

PaaS چیست

ابزارهایی را از طریق اینترنت در اختیار کاربران قرار میدهد

سرویس های زیر بر مبنای PaaS هستند :

AWS Elastic
Beanstalk
Apache Stratos
Force.com
OpenShift
Heroku

 

SaaS چیست

دسترسی به یک برنامه وب را از طریق اینترنت فراهم می کند

پرداخت هزینه ها این زیرساخت ها فقط به اندازه استفاده ای است که دارید

 

سرویس های زیر بر مبنای SaaS هستند :

Google Workspace (formerly GSuite)
Salesforce
Cisco WebEx
Dropbox

 

iaas - paas - saas

 

Infrastructure as a Service (IaaS)

IaaS به کسب و کارهای کوچک و سازمان هایی که به دنبال یک راه حل ابری ارزان برای کسب و کار خود هستند، مناسب است. این سرویس بر روی مدل پرداخت به‌ ازای مصرف است، بنابراین کاربر فقط هزینه خدماتی که استفاده می‌کند را باید پرداخت کند. سرویس رایانش ابری IaaS با تمرکز بر برون سپاری این خدمات به یک ارائه دهنده دیگر خدمات، هزینه های اضافی برای مدیریت و استفاده از منابع سخت افزاری را برای شخص یا سازمان حذف می کند.

در یک محیط IaaS، کاربر نهایی تنها مسئول مدیریت منابع، مانند داده ها و برنامه های کاربردی است. فروشندگان مجازی سازی، شبکه سازی و ذخیره سازی داده ها را مدیریت می کنند. خدمات وب آمازون (AWS)، موتور محاسباتی گوگل (GCE)، مایکروسافت آزور، و دیجیتال اوشن و خرید VPS بلوسرور از این نوع خدمات هستند، دیتاسنتر هتزنر و دیتاسنتر Equinix خدمات iaas ارایه میدهند.

 

چه زمانی از مدل IaaS استفاده کنیم؟

اگر یک استارت‌آپ یا کسب‌وکار بزرگی دارید و به یک مدل رایانش ابری «پرداخت به‌ اندازه مصرف » نیاز دارید، IaaS گزینه مناسبی است. اگر می‌خواهید تجارت خود را افزایش دهید و در عین حال مراقب هزینه‌های خود هستید یا حجم وسیعی از داده‌ها را دارید که نیاز به پردازش و ذخیره‌سازی دارند، باید IaaS را انتخاب کنید. IaaS همچنین برای افرادی است که نگران زیرساخت های داخلی خود هستند که از یک فاجعه و از دست دادن داده رنج می برند. آنها می توانند با دانستن اینکه داده های آنها در وب سایت نیست بلکه در یک مرکز داده از راه دور است، خیال خود را راحت کنند.

 

Platform as a Service (PaaS)

با Platform as a Service یا PaaS، ابزارهایی را از طریق اینترنت در اختیار کاربران خود قرار می دهد. PaaS به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا یک برنامه مقیاس پذیر ایجاد کنند. چارچوبی را برای آنها فراهم می کند که نیاز به مدیریت یا راه اندازی پایگاه های داده، سرورها، شبکه ها و زیرساخت های ذخیره سازی را از بین می برد.

PaaS مسئولیت به روز رسانی زیرساخت شما را بر عهده می گیرد، بنابراین لازم نیست نگران تعمیر و نگهداری برنامه خود باشید. کسب‌وکارها از PaaS به عنوان راه‌حلی در محیط‌هایی استفاده می‌کنند که چندین توسعه‌دهنده روی یک پروژه کار می‌کنند. به دلیل مقیاس پذیری و انعطاف پذیری آسان، ایجاد سریع برنامه را ارائه می دهد.

 

چه زمانی از مدل PaaS استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید تجارت خود را مقیاس‌بندی کنید و برنامه‌های وب را بدون متحمل شدن هزینه‌های سنگین نصب نرم‌افزار و سخت‌افزار اجرا کنید، باید خدمات ابری PaaS را انتخاب کنید.

PaaS در درجه اول بر محافظت از داده های شما متمرکز است، که در مورد ذخیره سازی به عنوان یک سرویس حیاتی است. همچنین، اگر می‌خواهید توسعه‌دهندگان شما بر روی ساخت برنامه‌ها تمرکز کنند و نه بر اجرای وصله‌های امنیتی، باید از PaaS استفاده کنید. این باعث صرفه جویی در هزینه ها، تلاش ها و زمان شما می شود.

 

چرا IaaS از PaaS بهتر است؟

برخلاف PaaS، IaaS به مشتریان خود دسترسی مستقیم به سرورهای ابری و فضای ذخیره سازی خود را ارائه می دهد. این انعطاف پذیری، مقیاس پذیری و لایه های شبکه را بیشتر می کند. شما مجبور نیستید زیرساخت هایی (infrastructure ) اصلی را بخرید و نصب کنید زیرا در عوض می توانید آن را برون سپاری کنید. شما می توانید منابعی را مطالبه کرده و به دست آورید و در حین حرکت هزینه آنها را بپردازید. سرور مجازی آلمان بلوسرور ، سرور مجازی آمریکا دارای زیر ساخت IaaS دیتاسنتر هتزتر هستند.

وقتی زیرساخت ابری را به عنوان یک سرویس با پلتفرم به عنوان یک سرویس مقایسه می کنید، IaaS می تواند انعطاف پذیرتر از PaaS باشد. انعطاف پذیری صرفا به فروشنده ای که انتخاب می کنید بستگی دارد. همین امر در مورد امنیت نیز صدق می کند. هزینه‌های IaaS که معمولا بصورت ساعتی در هنگام استفاده از خدمات دریافت می‌شود.

 

چگونه بین SaaS، IaaS و PaaS تفاوت قائل شویم؟

IaaS ساختار اصلی زیرساخت ابری و منابع محاسباتی مانند قدرت پردازش، ماشین های مجازی و موارد دیگر را برای کاربران خود فراهم می کند. PaaS بر مدلی تمرکز دارد که از طریق واسط های خارجی، ابزارهایی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. SaaS یک نرم افزار مبتنی بر ابر است که منابع محاسباتی را از طریق اینترنت در اختیار کاربران نهایی قرار می دهد.

 

استفاده از کدام یک ارزانتر است: SaaS، IaaS یا PaaS؟

اگر فقط از نظر هزینه ها بخواهیم مقایسه کنیم، SaaS ارزان ترین بین 3 مدل است، سپس PaaS و IaaS گران ترین سرویس رایانش ابری است.

 

سرور مجازی چیست

 

<