1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

آموزش نصب Remote Desktop Xrdp در CentOS 8

Xrdp یک اسکریپت اوپن سورس برای پیاده سازی پروتکل ریموت دسکتاپ مایکروسافت Remote (RDP) است که به شما امکان می دهد به صورت گرافیکی یک سیستم را از راه دور کنترل کنید. با RDP ، می توانید یک session ایجاد کنین و وارد یک سیستم از راه دور شوید. در این آموزش نحوه نصب و پیکربندی سرور Xrdp در CentOS 8 توضیح میدیم.

 

نصب محیط گرافیکی

به طور کلی ، در نسخه های لینوکس سرورها محیط دسکتاپ نصب نمی کنند. اگر دستگاهی که می خواهید به آن متصل شوید GUI ندارد ، اولین قدم نصب آن است. در غیر این صورت ، اگر محیط دسکتاپ نصب شده نیازی به نصب نیست و این مرحله رو انجام ندین. Gnome محیط پیش فرض دسک تاپ در CentOS 8 است. برای نصب Gnome در دستگاه از راه دور خود ، دستور زیر را اجرا کنید

sudo dnf groupinstall "Server with GUI"

 

نصب Xrdp

Xrdp در مخزن نرم افزار EPEL موجود است. اگر EPEL روی سیستم شما فعال نشده است ، با تایپ کردن آن را فعال، نصب و وضعیت نصب رو برسی کنین:

sudo dnf install epel-release
sudo systemctl enable xrdp --now
sudo systemctl status xrdp

خروجی به شکل زیر باید باشه

● xrdp.service - xrdp daemon
   Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/xrdp.service; enabled; vendor preset: disabled)
   Active: active (running) since Sun 2020-02-02 18:30:43 UTC; 11s ago
  ...

 

تنظیم Xrdp

فایلهای تنظیمات در پوشه /etc/xrdp قرار دارند. برای کانکشن های اصلی Xrdp ، نیازی به تغییر در فایل های تنظیمات نیست. Xrdp از دسکتاپ پیش فرض X Window استفاده می کند ، که همان Gnome است. فایل اصلی تنظیمات xrdp.ini است. این فایل به چندین بخش تقسیم می شود و به شما امکان می دهد تنظیمات global مانند آدرس های امنیتی و listening addresses را تنظیم کرده و sessions مختلف ورود به سیستم xrdp ایجاد کنید. هر زمان که تغییری در فایل تنظیمات ایجاد کردید ، باید مجددا سرویس Xrdp را راه اندازی کنید

sudo systemctl restart xrdp

Xrdp برای راه اندازی X session از فایل startwm.sh استفاده می کند. اگر می خواهید از X Window desktop دیگه ای استفاده کنید ، این فایل را ویرایش کنید.

 

تنظیم فایروال برای Xrdp

بطور پیش فرض ، Xrdp در پورت 3389 تمام اتصالات را گوش می دهد. اگر فایروال در CentOS اجرا می کنید (که همیشه روشن نگه دارید) ، باید rule هایی را اضافه کنید تا پورت Xrdp فعال بشه . به طور معمول اگر می خواهید فقط از یک آدرس IP خاص یا محدوده IP دسترسی به سرور Xrdp داشته باشید. به عنوان مثال ، برای اجازه اتصال فقط از محدوده 192.168.1.0/24 ، دستور زیر را وارد کنید:

sudo firewall-cmd --new-zone=xrdp --permanent
sudo firewall-cmd --zone=xrdp --add-port=3389/tcp --permanent
sudo firewall-cmd --zone=xrdp --add-source=192.168.1.0/24 --permanent
sudo firewall-cmd --reload

 

یا با استفاده از دستورات زیر ، امکان دسترسی به پورت 3389 از هر جایی را می تونین بدین. اجازه دسترسی از هرجای دیگر به دلایل امنیتی ممکن هست خطرناک باشه و مشکلات امنیتی ایجاد کنه.

sudo firewall-cmd --add-port=3389/tcp --permanent
sudo firewall-cmd --reload

 

اتصال به Xrdp Server

حالا که سرور Xrdp پیکربندی شده است ، زمان آن رسیده است که کلاینت Xrdp لوکال خود را باز کرده و به سیستم عامل Centos8 از راه دور متصل شوید. کاربران ویندوز می توانند از سرویس  پیش فرض Remote Desktop Connection استفاده کنند.

 

در صفحه ورود ، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کرده و روی “OK” کلیک کنید.

 

آموزش نصب Remote Desktop Xrdp در CentOS 8

پس از ورود به سیستم ، باید دسکتاپ Gnome پیش فرض را ببینید. باید چیزی شبیه به این باشد:

 

 

حالا می توانید با استفاده از صفحه کلید و ماوس خود محیط سیستم عامل Centos 8 را کنترل کنین. اگر از macOS استفاده می کنید ، می توانید برنامه Microsoft Remote Desktop را از فروشگاه App App نصب کنید. کاربران لینوکس می توانند از یک کلاینت RDP مانند Remmina یا Vinagre استفاده کنند. نتیجه گیری این آموزش این است که نصب سرور Xrdp به شما امکان می دهد تا از طریق رابط گرافیکی آسان ، سرور CentOS 8 را از دستگاه دسکتاپ لوکال خود مدیریت کنید.