نصب محیط و رابط گرافیکی لینوکس اوبونتو (ubuntu) (gnome – xfce)نصب رابط گرافیکی لینوکس ubuntu

در لینوکس، رابط کاربری گرافیکی (Graphical User Interface) Desktop Environment نامیده می شود. Desktop Environment مجموعه ای از اجزای تشکیل دهنده رابط کاربری گرافیکی (GUI) است – از ویجت ها، نمادها، نوار ابزار، تصاویر پس زمینه و موارد دیگر تشکیل شده است.  نسخه های ویندوز سرور لینوکس به طور پیش فرض دارای محیط دسکتاپ نیستند و در بیشتر موارد به آن نیازی ندارند. با این وجود مواردی وجود دارد که برای انجام کار به یک رابط کاربری گرافیکی در سرور لینوکس خود نیاز دارید.

صفحات دیگر سایت :

در این آموزش ما برخی از محبوب ترین محیط های دسکتاپ را روی نسخه اوبونتو سرور 20.04 نصب می کنیم. این موارد ممکن است.

Install GNOME Desktop Environment
Install XFCE Desktop Environment
Install LXQt Desktop Environment
Install MATE Desktop Environment
Install KDE Plasma Desktop Environment

نصب محیط دسکتاپ (GUI) در اوبونتو 20.04

نصب دسکتاپ گرافیکی GNOME

دسکتاپ gnome

 

GNOME (مخفف GNU Network Object Model Environment) یک محیط دسکتاپ برای (X Window System) سیستم پنجره X است. طراحی آن ساده و آسان برای استفاده است. از استعاره های طبیعی برای برقراری ارتباط با کاربر استفاده می کند و از یک طرح رومیزی شبیه به سایر سیستم عامل های محبوب استفاده می کند. این پروژه توسط پروژه GNOME، که جامعه ای از افراد و سازمان ها است، توسعه یافته است. GNOME در ابتدا برای اجرا بر روی سیستم پنجره X و محیط توسعه آن توسعه داده شد.

sudo apt install gnome-session gnome-terminal
sudo apt install ubuntu-desktop

 

نصب دسکتاپ گرافیکی XFCE

دسکتاپ xfce

 

XFCE (در اصل مخفف XForms Common Environment ، بعدا به معنی محیط XFCE تغییر کرد) یک محیط دسکتاپ سبک و سریع است که برای توزیع های لینوکس بر اساس توزیع قدیمی لینوکس Red Hat ایجاد شده است، اگرچه اکنون به بسیاری از سیستم های دیگر نیز منتقل شده است. هدف آن این است که سریع و سبک باشد، در حالی که هنوز از نظر بصری جذاب و آسان برای استفاده است. این محیط دارای یک طرح سنتی دسکتاپ است، مشابه آنچه در Windows XP و GNOME 2 یافت می شود. برای نصب XFCE، که فقط محیط دسکتاپ برای XFCE و چند بسته دیگر نیاز است که نصب کنید.

sudo apt install xfce4
sudo apt install xubuntu-desktop

 

نصب دسکتاپ گرافیکی LXQt

دسکتاپ LXQt

 

LXQt یک محیط گرافیکی سبک وزن است و از اکتبر 2018 محیط پیش فرض دسکتاپ برای Lubuntu است. این یک محیط گرافیکی دسکتاپ با طرح دسکتاپ کلاسیک است، مانند GNOME 2 به این ابزار مبتنی بر مجموعه ابزار Qt است و به گونه ای طراحی شده است که نسبت به سایر محیط های دسکتاپ، سبک و کم مصرف و وابسته به سخت افزار باشد. برای نصب LXQt، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo apt install lxqt

 

وقتی برای اولین بار از LXQt استفاده می کنید، از شما می خواهد که یک مدیر پنجره را از لیست انتخاب کنید. من OpenBox را انتخاب می کنم اما شما می توانید هر کدام را انتخاب کنید.

 

نصب دسکتاپ گرافیکی MATE

دسکتاپ mate

 

MATE Desktop، که مخفف “MATE Desktop Environment” است ، یک fork از GNOME 2 است. یک محیط دسکتاپ پایدار و آسان برای استفاده است که با هدف حفظ بهترین قسمتهای GNOME 2. توسعه یافته است. این برنامه با سایر محیط های دسکتاپ سازگار است ، دارای یک طرح دسکتاپ سنتی تر است و برای تنظیمات چند مانیتور، لپ تاپ، نت بوک و رایانه های کوچک شکل بهینه شده است. برای نصب MATE Desktop دستورات زیر را اجرا کنید:

sudo apt install ubuntu-mate-desktop

 

 

نصب دسکتاپ گرافیکی KDE

محیط kde

KDE Plasma محیط پیش فرض دسکتاپ برای Kubuntu است که توسط KDE ایجاد شده است. این یک محیط دسکتاپ ماژولار و قدرتمند است و برای ادغام بسیاری از برنامه های مختلف در یک فضای کاری دسکتاپ طراحی شده است. این محیط دسکتاپ بسیار قدرتمند و غنی از ویژگی است و برای کاربرانی که لینوکس را درک می کنند و علاقمند به پیکربندی دسکتاپ خود هستند توصیه می شود.

sudo apt install kde-plasma-desktop
sudo apt install kde-standard
sudo apt install kde-full

 

آموزش اتصال به سرور لینوکس