wine چیست + آموزش نصب Wine در لینوکس اوبونتوWine چیست ؟

Wine (Wine Is An Emulator) یک برنامه متن باز است که سازگاری برای اجرای نرم افزارهای ویندوزی روی سیستم عامل های مشابه Unix ایجاد می کند. با کمک Wine می توانید نرم افزارهای ویندوزی را روی سیستم لینوکس بعد از خرید سرور مجازی اجرا کنید. Wine 7 آخرین نسخه موجود برای نصب در سیستم های اوبونتو است. این آموزش به شما کمک می کند تا Wine را روی سیستم های 22 Ubuntu نصب کنید.

 

یکی دیگر از ویژگی های استفاده از Wine این است که Wine AppDB یک پایگاه داده حاوی لیست هایی از برنامه های آزمایش شده و تایید شده است که می تواند تحت Wine اجرا شود. این برنامه مشکلات را برای کاربران لینوکس که می خواهند از برنامه های مبتنی بر ویندوز در سیستم های لینوکس خود استفاده کنند، نجات می دهد، اما همه برنامه ها به این شکل کار نمی کنند. برخی ممکن است زمانی که از قبل بدون خطا اجرا می شوند، باگ یا مشکلات عجیبی داشته باشند.

 

wine 7 شامل تغییرات زیر شده است :

  • پشتیبانی از HiDPI بهبود یافته است
  • پشته HID و پشتیبانی جوی استیک بهبود یافته است
  • معماری جدید WoW64
  • پشتیبانی از VKD3d 1.2
  • پشتیبانی از نمایشگرهای متعدد (با هشدارها)
  • ویژگی های جدید Direct3D 10 و 11
  • ترفندهای درایور Plug and Play
  • Mono 7.0 به روز شد
  • پشتیبانی از یونیکد 14

 

آموزش نصب Wine در اوبونتو

اول از همه، سیستم های در حال اجرا با معماری 64 بیتی نیاز به فعال کردن معماری 32 بیتی دارند، اگر در سیستم شخصی یا سرور مجازی امارات دارید استفاده میکنید، برای فعال کردن از دستور زیر استفاده میکنیم و repository key را دانلود و فعال میکنیم.

 

sudo dpkg --add-architecture i386
wget -O - https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key | sudo apt-key add -
sudo add-apt-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ impish main'

 

دانلود wine برای لینوکس

سیستم یا vps آلمان شما برای نصب Wine آماده است. از دستورات زیر برای نصب بسته های Wine از مخزن apt استفاده کنید. گزینه --install-recommends تمام بسته های پیشنهادی توسط نسخه های پایدار winehq را بر روی سیستم اوبونتو 22 شما نصب می کند.

 

sudo apt update
sudo apt install --install-recommends winehq-stable

در صورتیکه با خطای dependencies مواجه شدین از دستورات زیر استفاده کنین

sudo apt install aptitude  
sudo aptitude install winehq-stable

 

نصب Wine با موفقیت در سیستم اوبونتو شما به پایان رسیده است. برای بررسی نسخه Wine نصب شده روی سیستم خود از دستور زیر استفاده کنید.

wine --version 

 

برای استفاده از Wine باید به دسکتاپ GUI سیستم اوبونتو وارد شویم. پس از آن یک فایل ویندوزی با فرمت .exe مثل برنامه putty روی سیستم خودتون دانلود کنین و آن را با Wine با استفاده از دستور زیر باز میکنیم

wine putty.exe

 

برای باز کردن تنظیمات Wine، از دستور زیر استفاده کنید.

winecfg

 

سرور مجازی فارکس


< <