آموزش نصب OpenSSH در ویندوز (فعال سازی ssh در ویندوز)فعال سازی ssh در ویندوز سرور

در این آموزش نحوه نصب سرویس OpenSSH از طریق آموزش گیت هاب مایکروسافت رو میدیم. SSH پروتکلی برای اتصال به سرورهای لینوکس است که از طریق آموزش اتصال به سرور لینوکس میتونین متصل بشید، اما امکان نصب در سیستم عامل ویندوز با فعالسازی OpenSSH Server را دارد. این آموزش بر اساس مقاله Win32-OpenSSH است.

1 – ابتدا لینک زیر را باز کنید و از قسمت Assets ها، سورس Open SSH را دانلود کنید. فایل OpenSSH-Win64.zip را میتوانید دانلود کنید.

https://github.com/PowerShell/Win32-OpenSSH/releases/latest

 

2 – فایل دانلود شده را در مسیر پوشه C:\Program Files اکسترکت کنید و محتویاتش را خارج کنید. اگر اسم پوشه extract شده OpenSSH-Win64 بود، rename کنید و به OpenSSH تغییر بدید.

 

3 – از منوی استارت ویندوز سرورتون، Power shell ise تایپ و اجرا کنید.

 

4 – دستور زیر رو داخل پاور شل paste کنید تا وارد پوشه OpenSSH بشید.

cd 'C:\Program Files\OpenSSH'

 

ساخت ssh در ویندوز

5 – برای نصب OpenSSH دستور زیر را بزنید.

powershell.exe -ExecutionPolicy Bypass -File install-sshd.ps1

 

6 – برای امنیت SSH، پیشنهاد میشه و لازم هست که پورت SSH عوض بشه، چون اگر رمز سرورتون ضعیف باشه، باعث هک سرور میشه. بخاطر همین، منوی start ویندوز سرورتون باز کنید و در قسمت search یا داخل همین منو، paste کنید و فایلی که پیشنهاد میشه رو روش کلیک راست کنید و با Notepad باز کنید.

%programdata%\ssh\sshd_config

تو فایلی که باز شد، مقدار #port 22 در همون 4-5 خط اول پیدا کنید و به جای 22 عدد دلخواه خودتون برای پورت SSH وارد کنید، همچنین # رو بردارید و به این صورت port 4444 ذخیره کنید.

 

7 – دستور زیر رو برای باز کردن پورت SSH در فایروال ویندوز در Powershell وارد کنید. (فرضا اگر پورت SSH سرور ما 4444 است، عدد 4444 را در کد زیر وارد کردیم، شما هر پورتی که برای SSH قرار دادید، همون عدد رو در کد زیر وارد کنید.)

 New-NetFirewallRule -Name sshd -DisplayName 'OpenSSH Server (sshd)' -Enabled True -Direction Inbound -Protocol TCP -Action Allow -LocalPort 4444

 

8 – سپس دستورات زیر را برای فعالسازی سرویس SSH در Powershell انجام میدیم.

 net start sshd

Set-Service sshd -StartupType Automatic

 

 


< <