آموزش نصب گوگل کروم و فایرفاکس روی سرور مجازی لینوکسدر این آموزش نحوه نصب مرورگر google chrome و firefox در سیستم عامل لینوکس و بدون داشتن محیط linux desktop مثل Gnome – xfce را انجام میدیم، این آموزش با بقیه آموزش های نصب مرورگر فرق داره، بخاطر اینکه همیشه در یک محیط دسکتاپ و گرافیکی، مرورگر را اجرا میکردیم، اما اینبار برای اجرای مرورگر نیاز به داشتن محیط دسکتاپ نداریم، یعنی روی لینوکس سرورها که محیط گرافیکی ندارن میتونید پیاده سازی کنید. روش کار به این صورت هست که اول داکر (docker) را نصب میکنیم و از طریق داکر، مرورگر را نصب میکنیم. یعنی بعد از اینکه ایمیج مرورگر نصب شد، از طریق IP – Port که به شما داده شده، شما این IP – Port داخل مرورگر سیستم شخصیتون وارد میکنید و صفحه مرورگر سرور رو مشاهده میکنید. طبق عکس زیر، یک مرورگر داخل مرورگر سیستم شخصی شما باز شده.

از این روش میتوان برای خرید سرور مجازی از دیتاسنترهایی که فقط سیستم عامل لینوکس ارایه میدهند، مانند سرور مجازی امارات یا کشورهای خاص استفاده کرد.

 

نصب مرورگر در لینوکس

 

نصب داکر برای اجرای Chrome و firefox در linux server

با دستور زیر داکر را نصب میکنیم.

curl -sSL https://get.docker.com/ | sh

 

نصب گوگل کروم (Chromium) در سرور مجازی لینوکس

در این آموزش از Chromium که یکی از پروژه های رایگان گوگل کروم است استفاده میکنیم. برای نصب کدهای زیر را باهم کپی میکنیم و در ترمینال paste میکنیم. توجه داشته باشید که در کد زیر CUSTOM_USER، نام کاربری شما برای یاز کردن مرورگر و PASSWORD هم رمز ورود است. مانند مقادیر روبروی آنها یک نام کاربری قوی و رمز عبور قوی انتخاب کنید.

 

 docker run -d \
--name=chromium \
--security-opt seccomp=unconfined `#optional` \
-e PUID=1000 \
-e PGID=1000 \
-e TZ=Etc/UTC \
-e CUSTOM_USER=blue \
-e PASSWORD=kEW45@AgVP@eLWfw \
-p 3000:3000 \
-p 3001:3001 \
-v /path/to/config:/config \
--shm-size="1gb" \
--restart unless-stopped \
lscr.io/linuxserver/chromium:latest

بعد از نصب با وارد کردن IP سرور و پورت 3000، مرورگر Chromium را باز میکنیم. مثلا آی پی سرور شما اگر 1.2.3.4 باشد، به اینصورت مشخصات را در مرورگر وارد میکنیم : 1.2.3.4:3000

 

نصب فایرفاکس در vps

نصب مرورگر در سرور مجازی

برای نصب مرورگر فایرفاکس کدهای زیر را باهم درون ترمینال paste میکنیم. همانند توضیح بالا برای نصب مرورگر firefox کد زیر CUSTOM_USER، نام کاربری شما برای یاز کردن مرورگر و PASSWORD هم رمز ورود است. مانند مقادیر روبروی آنها یک نام کاربری قوی و رمز عبور قوی انتخاب کنید.

 docker run -d \
--name=firefox \
--security-opt seccomp=unconfined `#optional` \
-e PUID=1000 \
-e PGID=1000 \
-e TZ=Etc/UTC \
-e CUSTOM_USER=blue \
-e PASSWORD=kEW45@AgVP@eLWfw \
-p 4000:3000 \
-p 4001:3001 \
-v /path/to/config:/config \
--shm-size="1gb" \
--restart unless-stopped \
lscr.io/linuxserver/firefox:latest

بعد از نصب با وارد کردن IP سرور و پورت 4000، مرورگر فایرفاکس را باز میکنیم. مثلا آی پی سرور شما اگر 1.2.3.4 باشد، به اینصورت مشخصات را در مرورگر وارد میکنیم : 1.2.3.4:4000

 


<