آی پی من کدام کشور است؟ (تست IP لوکیشن)آدرس IP چیست؟

IP مخفف Internet Protocol است. این پروتکل مانند بسیاری از پروتکل های دیگر مانند HTTP، TCP، UDP و … وظیفه برقراری ارتباط در اکثر شبکه ها را بر عهده دارد. دستگاه هایی مانند روتر، سرور، خرید vps، کامپیوتر، تلفن، تلویزیون، و … در صورت اتصال به شبکه، آی پی دارند.

هیچ دستگاهی در دنیا وجود ندارد که بتواند بدون داشتن IP با دیگری ارتباط برقرار کند. آدرس‌های IP نام‌ های عددی هستند که به یک دستگاه اختصاص داده می‌شوند تا بتوان آن را توسط دستگاه‌های دیگر فراخوانی کرد. دو نوع IP وجود دارد: IP عمومی (Public IP) و IP خصوصی (private IP).

هنگامی که به اینترنت متصل می شوید، ارائه دهنده اینترنت شما یک آدرس IP به شما اختصاص می دهد. انواع مختلفی از آدرس های IP موجود است: IPv4، IPv6.

نمونه از این نوع IP ها :

  • IPv4 : 8.8.8.8
  • IPv6 : 2001:4860:4860::8888

 

 

آیا آدرس IP می تواند مکان دقیق را نشان دهد؟

نه، آدرس IP شما میتواند مکان ثبت‌ شده و سایر اطلاعات مربوط به ارائه‌ دهنده خدمات اینترنتی شما را نشان دهد، اما بعید است که مکان دقیق شما را نشان دهد.

 

چطور بفهمیم یک IP متعلق به چه کشوری است؟

شما اگه در گوگل کلماتی مانند ” IP location ” یا  ” what is my ip address ” و … جستجو کنین، کلی سایت برای شما نشون میده که خدمات Ip location ارایه میدن و موقعیت IP هارو نشون میدن. اما خیلی از این سایت ها بروز و دقیق نیستند و ممکن هست که کشور IP هارو درست نشون ندن.

مثلا ممکن هست دیتاسنتر فنلاند، رنج IP های جدیدی تهیه کرده باشه و این IP ها تا چند روز پیش برای کشور آلمان بوده باشن و از الان به بعد برای کشور فنلاند خواهند بود، ولی تقریبا همه سایت هایی که لوکیشن IP هارو نشون میدن، بصورت لحظه ای یا روزانه آپدیت نمیشن که این تغییرات رو انجام بدن. بخاطر همین بعضی از این سایت ها ممکن اول هر ماه میلادی، یا هر 3 ماه عوض بشه یا ممکن همه رنج آی پی هارو پوشش ندن و بروز رسانی نکنن یا اینکه خود کاربران باید به این سایت ها اطلاع بدن که این رنج IP ها دیگه برای آلمان نیست، بلکه از الان برای فنلاند هست.

بخاطر همین اگه در سایت های فریلنسری ثبت نام میکنین یا مثلا فعالیت های تریدی با خرید سرور مجازی ترید انجام میدین که در پنل کاربری اون سایت، موقعیت شمارو بر اساس IP تشخیص میده، یا مثلا اگه سرور مجازی که تهیه کردین برای سرور مجازی فنلاند هست، ولی IP رو برای VPS آلمان نشون میده، بخاطر این هست که مثلا سایت های ترید، فریلنسری، پی پال و … از این سایت هایی که لوکیشن IP هارو نشون میدن، API تهیه میکنن و به وسیله این API، مشخصات و کشور آی پی رو در سایت خودشون نشون میدن و همونطور که بالاتر عرض شد، خیلی از این سایت ها بروز نیستن.

نتیجه : به سایت هایی که لوکیشن IP نشون میدن اعتماد نکنین، عموما این سایت ها آپدیت دقیق نیستن و این ها مرجع اصلی نشون دادن موقعیت IP ها نیستند.

 

 

پیدا کردن موقعیت جغرافیایی آی پی ( آدرس IP )

سایت هایی که در لیست زیر معرفی میکنیم، خدمات IP Look Up یا IP location نسبتا بروزی به نسبت سایر سایت هایی که از جستجوی گوگل پیدا میکنین ارایه میدن.

https://whatismyipaddress.com

 

در سایت زیر اگر تست بگیرید، نتیجه 8 تا سایت مختلف رو برای شما نشون میده. البته عموما سایت IP2Location بروزتر هست.

https://www.iplocation.net

 

https://www.ip2location.com