1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

آموزش نصب پایتون لینوکس

پایتون یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است. این یک زبان همه کاره است که برای ساخت انواع برنامه ها ، از اسکریپت های ساده گرفته تا الگوریتم های پیچیده یادگیری ماشین استفاده می شود. پایتون با نحوی ساده و آسان برای یادگیری ، یک انتخاب محبوب برای مبتدیان و توسعه دهندگان باتجربه است. Python 3.9 آخرین نسخه اصلی انتشار زبان Python است. این شامل بسیاری از ویژگی های جدید مانند اپراتورهای جدید جدید ، توابع جدید str ، پشتیبانی از منطقه زمانی IANA و موارد دیگر است. پایتون 3.8 در مخازن استاندارد اوبونتو 20.04 موجود نیست. در این مقاله ، ما نصب پایتون 3.9 در اوبونتو 20.04 با استفاده از نصب بسته از deadsnakes PPA به شما نشان خواهیم داد.

 

آموزش نصب پایتون اوبونتو

روشهای زیادی برای نصب پایتون در اوبونتو وجود دارد. از طرق 2 روش آموزش نصب پایتون در اوبونتو را بررسی میکنیم.

آموزش نصب پایتون از مخازن اوبونتو

سریعترین راه برای نصب پایتون در اوبونتو نصب آن از مخازن (repositories) پیش فرض اوبونتو است. پایتون در مخازن پیش فرض اوبونتو موجود است، بنابراین تنها کاری که باید انجام دهید این است که دستور apt get را برای نصب آن اجرا کنید. با این حال، ممکن است نسخه های Python در مخازن اوبونتو آخرین نسخه ها نباشند. مخازن اوبونتو همیشه آخرین نسخه های نرم افزاری را ندارند. برای نصب پایتون از مخزن اوبونتو، دستورات زیر را اجرا کنید.

sudo apt update
sudo apt install python

پس از نصب Python بالا ، دستورات زیر را اجرا کنید تا ببینید کدام نسخه Python نصب شده است.

<pre “>python –version

همانطور که مشاهده می کنید، نسخه 2.7.18 نسخه فعلی پایتون است که در مخزن اوبونتو موجود است.

 

آموزش نصب پایتون از سورس کد در اوبونتو

اگر می خواهید آخرین نسخه های پایتون را در اوبونتو نصب کنید، میتوانید آن را از سورس کد ایجاد کنید. نصب پایتون از سورس کد منبع به شما این امکان را می دهد که کدام نسخه را نصب کنید. قبل از نصب پایتون از سورس کد، ابتدا باید برخی از بسته های مورد نیاز برای ساخت پایتون از منبع را نصب کنید. برای نصب این بسته ها، دستورات زیر را اجرا کنید:

sudo apt update
sudo apt install build-essential zlib1g-dev libncurses5-dev libgdbm-dev libnss3-dev libssl-dev libreadline-dev libffi-dev libsqlite3-dev wget libbz2-dev

پس از نصب بسته های فوق، بروید و آخرین نسخه سورس کد را از صفحه دانلود Python با استفاده از دستور wget دانلود کنید. در زمان ارسال این مقاله، 3.9.7 آخرین نسخه پایتون است.

cd /tmp
wget https://www.python.org/ftp/python/3.9.7/Python-3.9.7.tgz

 

tar -xf Python-3.9.7.tgz
cd Python-3.9.7
./configure --enable-optimizations

سپس مراحل ساخت را با استفاده از دستور make شروع کنید. برای ساخت سریعتر، شماره 4 را با تعداد هسته های CPU در سیستم خود جایگزین کنید. دستگاه من 4 هسته CPU دارد ، بنابراین من از دستور make با گزینه -j 4 استفاده می کنم.

make -j 4
sudo make altinstall

از make install استاندارد استفاده نکنید زیرا سیستم پیش فرض را با python3 باینری بازنویسی می کند. پس از آن، پایتون نسخه 3.9 باید نصب و آماده استفاده باشد. برای بررسی اینکه آیا آخرین نسخه پایتون (که 3.9 است) نصب شده و آماده استفاده است، دستورات زیر را اجرا کنید

python3.9 --version