ابزار مدیریت Kubernetesمدیریت Kubernetes

در این مقاله ، شما با ابزارهای مختلف مدیریت Kubernetes که می توانید برای مدیریت کلاسترهای Kubernetes به راحتی استفاده کنید ، آشنا خواهید شد. در شکوفایی چشم انداز بومی پتلفرم ابری ، بدون شک کوبرنتس در همه جا حضور دارد. این به استانداردی برای تنظیم containers تبدیل شده است. اما مدیریت چندین کلاستر Kubernetes ، که باید همه جا به روشی ثابت و ایمن اجرا شوند ، مجموعه جدیدی از چالش ها را به نمایش می گذارد. بنابراین ، نیاز به ابزارهای مدیریت Kubernetes ایجاد می شود. بیایید برخی از راه حل های محبوب را برای مدیریت کارآمد Kubernetes بررسی کنیم.

 

K9s

k9s یک داشبورد منبع ترمینال است. فقط یک رابط خط فرمان دارد. هر کاری که در رابط کاربری وب داشبورد Kubernetes انجام دهید ، می توانید با استفاده از این ابزار داشبورد ترمینال k9s نیز همین کار را انجام دهید. این به طور مداوم خوشه Kubernetes را تحت نظر دارد و دستوراتی را برای کار با منابع تعریف شده روی خوشه ارائه می دهد.در زیر ویژگی های K9 وجود دارد:

 1. ردیابی در زمان واقعی خوشه
 2.  شخصی سازی پوسته های K9s
 3. پیمایش آسان از طریق منابع Kubernetes
 4. گزینه ها را بررسی کنید تا مشکلات منابع خوشه را بررسی کنید
 5. افزونه های گسترده ای را برای ایجاد دستورات خود ارائه می دهد

 

Rancher

Rancher یک پلت فرم مدیریت منبع باز است که تصویب Kubernetes را برای هر سازمانی آسان می کند. شما می توانید خوشه های Kubernetes میزبان ابر را که در GKE (GCP) ، EKS (AWS) ، AKS (Azure) اجرا می شوند ، مستقر کرده و مدیریت کنید ، یا فقط می توانید Kubernetes را با انتخاب ماشین مجازی یا زیرساخت فلزی مستقر کنید. Rancher تمام مسئولیت های عملیاتی مدیر را ساده می کند ، از جمله:

 1. نظارت بر سلامت خوشه های خود
 2. تنظیم هشدارها و اعلان ها
 3. فعال کردن ورود به سیستم متمرکز
 4. تعریف و بکارگیری سیاستهای امنیتی جهانی
 5. ایجاد احراز هویت و اجرای سیاست های ارتباطی
 6. زیرساخت های خود را مدیریت و مقیاس بندی کنید

 

Dashboard + Kubectl + Kubeadm

داشبورد Kubernetes یک رابط تحت وب برای استقرار برنامه های دارای containerized است. این ابزار برنامه های شما را عیب یابی می کند و خوشه را به همراه منابع مدیریت می کند. می توانید با استفاده از داشبورد ، نمای کلی از برنامه های در حال اجرا روی خوشه خود و همچنین ایجاد یا تغییر منابع Kubernetes مانند deployments jobs, replica sets و موارد دیگر را بدست آورید.

می توانید گستردگی را مقیاس بندی کنید ، یا می توانید یک به روزرسانی جدید را شروع کنید ، یا حتی می توانید pod را دوباره راه اندازی کنید یا برنامه های جدید را با استفاده از یک wizard در داشبورد deploy کنید.

Kubectl ابزار خط فرمان برای برقراری ارتباط با سرویس API و ارسال دستورات به گره اصلی است.

Kubeadm ابزاری با دستورات داخلی برای شروع یک کلاستر کوچک Kubernetes است. برای راه انداز کردن کلاستر و نه تامین ماشین استفاده می شود. با استفاده از kubeadm ، می توانید برخی دستورات اساسی را برای راه اندازی یک خوشه ، ایجاد یک توکن برای پیوستن به یک خوشه ، برگرداندن تغییرات ایجاد شده در خوشه Kubernetes و غیره اجرا کنید.

ابزار مدیریت Kubernetes

Helm

Helm مدیر بسته های Kubernetes است. این برنامه به توسعه دهندگان و اپراتورها اجازه می دهد تا برنامه ها و سرویس ها را در خوشه Kubernetes بسته بندی ، پیکربندی و استقرار دهند. این کنترل بیشتری بر روی خوشه های Kubernetes به اپراتورها می دهد:

 1. استقرار برنامه را آسان ، استاندارد و قابل استفاده مجدد می کند
 2. برنامه های پیچیده را به راحتی از طریق نمودارهای هدایت توصیف می کند
 3. بهره وری توسعه دهنده را بهبود می بخشد
 4. پیچیدگی استقرار را کاهش می دهد
 5. آمادگی عملیاتی را افزایش می دهد
 6. سرعت گرفتن برنامه های بومی ابر را افزایش می دهد
 7. بازگشت به نسخه قبلی را آسان می کند

Helm از نمودارهایی استفاده می کند که شامل تمام تعاریف منابع برای اجرای برنامه ها یا خدمات در یک خوشه Kubernetes است. شما می توانید چندین نمودار Helm را برای استفاده در اینجا پیدا کنید.

 

KubeSpray

KubeSpray یک مدیر چرخه حیات خوشه است که به شما کمک می کند خوشه Kubernetes آماده تولید را به کار بگیرید. این ابزار از ansible-playbook برای اتوماسیون تامین خوشه Kubernetes استفاده می کند. به طور پیش فرض ، Kubespray به شما امکان می دهد از راه دور از طریق آدرس IP kube-master و پورت 6443 به خوشه Kubernetes متصل شوید. Kubespray در صورت نیاز به انعطاف پذیری در deployment ، بهترین گزینه است. بسیاری از گزینه های پیکربندی سفارشی را فراهم می کند. همچنین ، اگر با Ansible آشنا هستید ، استفاده از Kubespray بسیار آسان است.

 

Kontena Lens

Kontena Lens یک داشبورد هوشمند برای Kubernetes است.این ابزار تنها سیستم مدیریتی است که شما برای کنترل Kubernetes خود نیاز دارید. این برنامه برای سیستم عامل های Mac OS ، Windows و Linux به صورت رایگان در دسترس است. پس از شروع برنامه لنز ، لیستی از همه خوشه های مرتبط را در رابط مشاهده خواهید کرد. این قوی ترین IDE برای افرادی است که واقعاً باید روزانه با Kubernetes کنار بیایند. شما می توانید اطمینان حاصل کنید که خوشه های شما به درستی تنظیم و پیکربندی شده اند و می توانید با خوشه های خود راحت تر و سریعتر کار کنید و به طور بنیادی بهره وری و سرعت کار خود را بهبود ببخشید.

Kubernetes ابزاری پیچیده است و Lens IDE حتی به مبتدیان نیز کمک می کند تا به راحتی با Kubernetes شروع به کار کنند. این یکی از بهترین ابزارهای موجود برای مدیریت و مجازی سازی خوشه های Kubernetes است.

 

 

WKSctl

WKSctl مخفف Weave Kubernetes System control است. این بخشی از بسترهای نرم افزاری Weave Kubernetes است. WKSctl ابزاری است که از GitOps برای مدیریت پیکربندی Kubernetes استفاده می کند. GitOps چیزی نیست جز مجموعه ای از روش ها که از درخواست git برای مدیریت برنامه ها و زیرساخت ها به روشی سنتی استفاده می کند. با استفاده از WKSctl می توانید خوشه های Kubernetes را از طریق تعهدات Git مدیریت کنید. می توانید خوشه را ارتقا دهید یا nodes هایی را از خوشه اضافه یا حذف کنید.

این ابزار را می توانید در 2 حالت اجرا کنید: حالت مستقل و حالت GitOps. در حالت Standalone یک خوشه ثابت ایجاد می کند. در حالت GitOps خوشه را با توجه به اطلاعات cluster.yml و machines.yml موجود در git پیکربندی می کند.

 

 

 

<