1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

آموزش نصب Go در Ubuntu 20.04

Go یا Golang  یک زبان برنامه نویسی cross-platform است که توسط Google ساخته شده و ساخت نرم افزارهای ساده و قابل اعتماد را آسان می کند. Go برای ساخت برخی از نرم افزارها و برنامه های محبوب مورد استفاده امروزه ، مانند Kubernetes ، Docker ، Grafana و سایر موارد دیگر استفاده می شود. این برنامه از توزیع های لینوکس ، macOS ، ویندوز و موارد دیگر پشتیبانی می کند. برای شروع کار با نصب Go on Ubuntu ، مراحل زیر را دنبال کنید:

 

راه اندازی Golang

برای سایر سیستم ها ، روند راه اندازی معمولا کمی ساده تر است. در اوبونتو و سایر سیستم های لینوکس ، باید بسته باینری آن را دانلود و نصب کنید. در زمان نوشتن این مقاله ، آخرین نسخه 1.13 است. اما قبل از دانلود، به صفحه رسمی دانلود Go بروید و بررسی کنید که آیا نسخه جدید در دسترس است یا نه. برای دانلود فایل باینری GO ، دستورات زیر را اجرا کنید:

cd /tmp
wget https://dl.google.com/go/go1.13.linux-amd64.tar.gz

 

بعد دستورات زیر را اجرا کنید تا فایل tarball را در پوشه / usr / local استخراج کنید.

sudo tar -C /usr/local -xzf go1.13.linux-amd64.tar.gz

 

پیکربندی Go

در این مرحله Go باید آماده استفاده باشد. برای یافتن و تنظیم آدرس فایل اجرایی Go binaries ، باید سیستم خود را پیکربندی کرده و محیط environment variable را برای Go تعریف کنید. میتونین متغیر Go environment را با افزودن خط زیر به فایل / etc / profile (برای استفاده کل سیستم – for a system-wide usage ) یا به فایل HOME / .profile $ فقط برای استفاده خود شما تعریف کنید.

برای اینکه Go فقط برای یوزر کاربری خود شما قابلیت اجرا شدن داشته باشه ، دستور زیر رو در فایل HOME / .profile $ اضافه میکنیم، برای انجام اینکار دستورات زیر رو دنبال میکنیم

nano $HOME/.profile

سپس خط زیر رو در فایل باز شده کپی کرده و ذخیره کنید.

export PATH=$PATH:/usr/local/go/bin

آموزش نصب Go در Ubuntu 20.04

فایل را ذخیره کرده و خارج بشین پس از اتمام کار ، دستورات زیر رو اجرا کنید تا راه اندازی کامل بشه

source ~/.profile

شما باید مانند کدهازی زیر خروجی مشابه رو مشاهده کنید:

Output:
go version go1.13 linux/amd64

 

برای یادگیری نحوه ایجاد اولین برنامه Go خود ، لطفاً به سایت GO مراجعه کنین و مستندات رو مشاهده کنین

سایر آموزش ها :