1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

آموزش نصب اوبونتو آموزش نصب ubuntu

در این مقاله آموزش قدم به قدم نصب لینوکس اوبونتو نسخه دسکتاپ رو همراه تصویر نصب تمامی مراحل آموزش میدیم ، از این آموزش میتونید برای سیستم های شخصی یا سرور استفاده کنید. اگر نیاز به خرید سرور مجازی ابونتو دارید، میتونین از پلن های خرید VPS آلمان و خرید VPS ایران بلوسرور استفاده کنین.

آموزش نصب اوبونتو

آموزش نصب اوبونتو

ابتدا فایل سیستم عامل اوبونتو رو دانلود میکنیم و از طریق فلش یا DVD و یا mount شده در سرور قرار میدیم و Boot میکنیم (توجه داشته باشید که در این آموزش فقط نصب یک تک سیستم عامل در سرور یا کامپیوتر انجام میشه).صفحه ی زیر اولین صفحه ی شروع نصب است ، با کلیک بر روی “Try Ubuntu” میتونید محیط این سیستم عامل رو ببینید و باهاش کار کنید ، اما برای نصب باید روی “Install Ubuntu” کلیک کنید.آموزش نصب اوبونتو

آموزش نصب اوبونتو

آموزش نصب اوبونتو آموزش نصب اوبونتو

آموزش نصب اوبونتو

در صفحه بعد گزینه “Install third-party software for graphics and Wi-Fi hardware, Flash, MP3 and other media” رو انتخاب میکنیم و بر روی Continue کلیک میکنیم.

با انتخاب “Download updates while installing Ubuntu” آخرین بروزرسانی های این سیستم عامل رو هنگام نصب میتونید دریافت کنید ، اما چون به اینترنت نیاز هست معمولا بعد از نصب این کار رو انجام میدیم.

آموزش نصب ubuntu آموزش نصب ubuntu

این صفحه مهمترین مرحله ی نصب است چرا که ممکن است اگر اطلاعات دیگه ای در سیستم دارید رو فرمت کنید ، گزینه ی Erase Disk که با انتخاب اون همه ی اطلاعات هارد شما پاک خواهد شد ،  “Something else” رو انتخاب میکنیم تا قابلیت ایجاد و ساخت پارتیشن رو داشته باشیم.آموزش نصب اوبونتو

 آموزش نصب ubuntu آموزش نصب

آموزش نصب اوبونتو

در تصویر زیر /dev/sda تنها درایو سیستم است و همین درایو رو انتخاب میکنیم ، اگر درایو های دیگه بودند با کلیک روی اونها میتونید پارتیشن مربوطه رو ایجاد کنید.

آموزش نصب اوبونتو آموزش نصب اوبونتو

آموزش نصب اوبونتو

در این صفحه تایید میکنید که پارتیشن خالی جدید ایجاد بشه.

اوبونتو اوبونتو

آموزش نصب اوبونتو

پارتیشن خالی ایجاد شد و 8589 مگابایت نیز فضای آزاد اختصاص داده نشده داره که با کلیک روی (+)یک پارتیشن / ایجاد کنید. توجه داشته باشید که در صورت اشتباه در پارتیشن بندی میتونید با کلیک روی دکمه ی Revert به حالت قبل برگردید.

ubuntu ubuntu

آموزش نصب اوبونتو

فضای خالی ایحاد شده رو میخوایم پارتیشن بندی کنیم. روی Free Space کلیک میکنیم و بعد روی علامت + کلیک میکنیم. اگر قصد دارید تنها یک پارتیشن دیگر ایجاد کنید مقدار سایز که برابر کل فضای باقیمانده ی خالی است را تغییر ندهید. پیشنهاد می کنیم type را از نوع Primary انتخاب نمایید. در Use as نیز گزینه ی Ext4 journaling file system را انتخاب کنید. گزینه ی Mount Point را روی / قرار داده و پس از اتمام درایو موردنظر برای نصب را انتخاب و روی Install Now کلیک کنید.

آموزش نصب اوبونتو

ubuntu ubuntu

حالا باید یک درایو هم رایم Swap ایجاد کنیم ، برای اختصاص دادن این فضای آزاد ابتدا باید یک درایو با رم SWAP ایجاد کنید. درایو swap زمانی استفاده میشه که رم سیستم پر شده و سیستم از این درایو به عنوان رم استفاده میکنه.مثلا اگه رم سیستم بیشتر از ۲ گیگابایت هست مقدار مناسب برای این درایو ۲۰۴۸ مگابایت هستش. برای ساخت درایو بر روی Free Space کلیک کرده و بر روی علامت + کلیک کنید. سایز را برابر با ۲۰۴۸ قرار داده و نوع درایو (Logical برای نصب سیستم و اپلیکیشن ها و Primary برای فایل ها) که همان Logical پیشنهاد میشه را انتخاب کنید. در زیرمنوی Use as گزینه ی Swap Area را انتخاب کنید.آموزش نصب اوبونتو

Create Swap Partition Create Swap Partition

آموزش نصب اوبونتو

برای تایید Continue رو انتخاب کنید.

Confirm Partition Changes to Disk Confirm Partition Changes to Disk

آموزش نصب ubuntu

در این صفحه Time Zone سیستم رو انتخاب میکنید که برای کشور ساعت زمانی ایران ، کشور ایران رو در نقشه انتخاب کنید.

Select Your Local Timezone Select Your Local Timezone

آموزش نصب ubuntu

در این صفحه زبان های کیبورد را انتخاب کرده و برای تست میتوانید از کادر بالای دکمه ی Detect Keyboard Layout استفاده کنید. توجه داشته باشید جهت جلوگیری از مشکل های آینده در هنگام نصب زبان فارسی را انتخاب نکرده و همان English(US) را انتخاب و تایید نمایید.همون English رو انتخاب کنید و مراحل نصب رو ادامه بدید.

Select Your Keyboard Layout Select Your Keyboard Layout

آموزش نصب ubuntu

در این صفحه اطلاعات نام کاربری و رمز عبود که برای ورود به سیستم نیاز است رو وارد کنید. سه دکمه ی انتخابی در زیر آنها وجود دارد که اولی به معنی این است که بدون هیچگونه درخواست پسووردی و بصورت اتوماتیک هربار وارد سیستم شوید. گزینه دوم باعث می شود در هنگام ورود به کامپیوتر از شما رمزعبور خواسته شود و سرانجام گزینه ی سوم نیز برای رمزگذاری روی قسمت home است.آموزش نصب اوبونتو

Create New System User Account Create New System User Account

آموزش نصب ubuntu

در این صفحه سیستم عامل در حال نصب شدن است.

Installation of Ubuntu 16.10 in Progress Installation of Ubuntu 16.10 in Progress

آموزش نصب ubuntu

سیستم عامل نصب شد و بر روی Restart کلیک کنید تا سیستم دوباره راه اندازی بشه ، موفق باشید.

Ubuntu 16.10 Installation Completed

Ubuntu 16.10 Installation Completed

آموزش نصب اوبونتو

سایر آموزش ها :

 

نصب MS SQL Server در Ubuntu

 

سرور مجازی NVME